تقویم روز
امروز جمعه 28 خرداد ماه 1400 ساعت 16:58 ب ظ

elmsanji

سامانه علم سنجی اعضای هیات علمی یا isid در سال 1394 با هدف استخراج و نمایش به روز شاخص های علم سنجی اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشوربا ادرس http://isid.research.ac.ir/ توسط مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به بهره برداری رسیده است

در این سامانه اطلاعات عمومی اعضای هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی و همچنین شاخصهای علم سنجی هر کدام از اعضا قابل مشاهده می باشد.

مبنای محاسبه شاخص های علم سنجی در این سامانه جدیدیترین داده های استخراج شده از بانک اطلاعاتی scopus می باشد که بصورت خودکار هر 20 روز به روز رسانی می شود.

اطلاعات عمومی شامل نام و نام خانوادگی. دانشگاه .دانشکده مرکز تحقیقاتی محل خدمت. رتبه علمی رشته و اخرین مقطع تحصیلی می باشد.

شاخص های علم سنجی مثل تعداد مقالات نمایه شده در بانک اطلاعاتی scopus. تعداد کل استنادات دریافت شده این مقالات در scopus میانگین استنادات به ازای هر مقاله و شاخص H-index می باشد.

در سمت راست اسامی بعضی از اساتید یک ایکن نارنجی رنگ به شکل کاپ قرار داده شده است . همانطور که در تیتر این آیکن مشاهده می شود . این آیکن در کنار اسامی اساتیدی قرار داده شده که جز دانشمندان 1% پر استناد برتر ISI بر اساس نتایج May2018 می باشند.

در این سامانه استنادات بر اساس اسکوپوس است نه پابمبد زیرا :

پابمبد بانک اطلاعات استنادی نیست.و همچنین پوشش بیشتر مجلات علمی و پژوهشی و دسترسی آزاد یا open access در اسکوپوس هست.و تعداد بیشتری ازمجلات علمی به زبان فارسی در اسکوپوس ایندکس شده اند.

در این سامانه علاوه بر اسکوپوس شاخص های علم سنجی بر مبنای داده های استخراج شده از google scholar هم قابل مشاهده است. کافی است روی گزینه google scholar کلیک کنیم .

شیوه چیدمان نتایج در این سامانه بصورت پیش فرض بر اساس شاخص H-index افراد می باشد این ترتیب را می توان با کلیک روی فلش کنار عنوان هر ستون تغییر داد.

با استفاده از گزینه حذف استنادات می توان H-index را بدون خود استنادی. یا استناد نویسندگان همکار یا استناد دریافتی از کتابها مشاهده کرد

از قسمت بالای صفحه می توان اطلاعات را بر اساس عنوان دانشگاه. مرکز تحقیقات. رشته ، مقطع تحصیلی و نام و نام خانوادگی فیلتر کرد.

نقشه بالای صفحه هم به انتخاب دانشگاه کمک می کند. با کلیک بر روی استان مورد نظر نام دانشگاههای استان نمایش داده می شود.

 

از قسمت نوار ابزار میانی می توان نتایج را بر اساس شاغل یا بازنشسته بود فیلتر کرد.

قسمت مجموعه نوع دریافت اطلاعات را مشخص می کند در صورتیکه از قسمت مجموعه Scopus فعال باشد در بخش حذف استنادات 3 گزینه خود. نویسندگان و کتب فعال است.

در صورتیکه در قسمت مجموعه google scholar را انتخاب کنیم گزینه حذف استنادات تنها شامل قبل از 2014 یا بعبارتی5 سال گذشته است. که به معنی محاسبه و نمایش نتایج بر اساس مقالات هر عضو هیات علمی در این سامانه مثل عکس. آدرس صفحه اختصاصی در google scholer و cv تنها در صورتی مشاهده میشه که قبلا عضو هیات علمی این موارد را در پروفایل خود در google scholer بارگذاری کرده باشد.

در صورتیکه در مشخصات خود شامل مشخصات فردی . پروفایل ها و ...اطلاعات ناصحیحی مشاهده کردید یا نظری در مورد سامانه و رویکرد آن دارید از بخش ارسال پیام در انتهای صفحه می توان روی ارسال بازخورد کلیک کرده و در جدول باز شده مشخصات صحیح خود را وارد کنید.


توجه داشته باشید در حال حاضر این سامانه شاخص های علم سنجی را برای اعضای هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی کشور نشان می دهد و شامل پژوهشگران غیرهیات علمی یا اعضای هیات علمی سایر دانشگاهها نمی باشد.

مریم طاهری شرق- رئیس اداره اطلاع رسانی و شبکه پژوهش- کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی نیشابور

دریافت فایل pdf